Skip to content

Evliya Çelebi’nin Seyahatname Sergisi

10 Eylül 2011

 Evliya Çelebi’nin Seyahatname Sergisi

Ankara Panora Alısveris ve Yasam Merkezi’nde

British Council Türkiye ofisinin gezici sergi olarak bir araya getirdiği Evliya Çelebi’nin Seyahatname Sergisi, Türkiye’nin bir çok ilini ziyaret ettikten sonra, Ankara’yı 10 -18 Eylül 2011 tarihlerinde bir kez daha ziyaret ediyor.

Bu sergi, 17. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu ve Evliya Çelebi’nin sınırları asan hayat hikâyesinin, o günlerde ve günümüzde ne anlama geldiği hakkında ziyaretçileri bilgilendiriyor.

 Evliya Çelebi kendisini bir dünya seyyahı, bir meddah, bir edip, bir Müslüman, bir asker, bir müzisyen ve bir dünya vatandası olarak görüyordu. Onun hikâyesi, bir baska boyuta geçmek isteyen birinin seyahat ve merak hikâyesiydi.

Evliya’nın seyahati ve hikâyeleri gerek kendisinden önce ve gerekse kendisinden sonraki gezginler tarafından paylasılmıstı. Eğer dikkatle dinlerseniz fikir alısverisleri arasına dantel gibi islenen ve yankılanan öyküleriyle İstanbul, Londra, Kahire ve Viyana’yı duyabilirsiniz.

Seyahatname Sergisi, 10 – 18 Eylül 2011 tarihleri arasında, PANORA Alısveris ve Yasam Merkezi’nin 2. katında bulunan fast-food alanında ziyaret edilebilir.

Sergimizi ziyaret edemeyecek olanlar dijital Evliya Çelebi sergisini http://thebookoftravels.org/ web sitesinden de görebilir.

25 genç, 25 hayal

British Council’ın Evliya Çelebi teması çerçevesinde gerçeklestirdiği Hayalimdeki Yolculuk Yarısması’nın web sitesine http://www.hayalimdekiyolculuk.org adresinden ulasabilirsiniz. Bu web sitesinde, hayalindeki Avrupa’yı kaleme alarak ya da fotoğraf, video gibi araçlarla anlatarak yarısmaya katılıp, Avrupa seyahati kazanan 25 gencin hayallerini, Avrupa gözlemlerini ve fotoğraflarını bulabilirsiniz.

British Council

Türkiye

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: