Skip to content

Başlarken

Sitemiz güncellenmektedir…

“Türk Dünyası’nın önemli seyyahlarından olan Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yıldönümü (2011) UNESCO ile ilişkilendirilen anma yıldönümleri kapsamında kabul edildi.”

UNESCO Türkiye Resmi Web Sitesi’nden…

Ünlü seyyahımız Evliya Çelebi, “Seyahat Ya Rasulallah” deyip yollara düşeli, uçsuz bucaksız Osmanlı topraklarında gezip gördüğü yerleri on ciltlik Seyahatnamesi’nde uzun uzun anlatalı, 400 yıla yakın zaman olmuş. Evliya Çelebi Seyahatnamesi Osmanlı tarihçiliğine yüzyıllar öncesinden gönderilen büyük bir hediyedir. O olmasaydı dil, halkbilimi, sanat tarihi, topografya, dinler tarihi, tasavvuf tarihi ve yerel tarih araştırmaları en önemli kaynağından mahrum kalacaktı. Üzücü olan, konunun UNESCO’nun hatırlatması ve bir grup İngiliz tarihçinin organize ettiği Evliya Çelebi’nin İzinde adlı gezi projesiyle gündemimize gelmiş olması.

Evliya Çelebi ile ilgili yapılan akademik çalışmaların sayıca azlığı yanında, bu büyük değerimizin halk nezdinde de yeterince anlaşılabilmiş, kıymeti takdir edilebilmiş olmadığı aşikar. Bu blog, 2011 Evliya Çelebi yılına giden süreçte internette konuyla ilgili topluca bilgiye ulaşılacak bir adresin eksikliği sebebiyle amatör bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Evliya Çelebi’yi daha iyi tanımak için bir yerden başlamak isteyenlere ilk etapta yararlı olabilecek bilgi ve materyali bir arada sunmayı hedefliyoruz. 2011 Evliya Çelebi Yılı’nın bu alanda yapılacak akademik ve popüler her türlü tanıma ve tanıtma çabasına katkısı olması temennisiyle…

Reklamlar
7 Yorum leave one →
 1. sena permalink
  14 Aralık 2010 19:45

  bu konuda okulumda görwlendirildim sizce nasıl yapmam gerek bana yrdımcı olunn

  • celebievliya permalink*
   16 Ocak 2011 20:29

   sevgili sena, görevin tanımını yazsaydın belki fikir verebilirdik. bir program mı, yoksa bülten gibi bir yayın mı hazırlayacaksın? blogda yer alan bilgilerden dilediğin gibi yararlanabilirsin. kolay gelsin.

 2. zeynep permalink
  20 Şubat 2011 12:22

  bu konuyla ödevlendirildim slayt hazırlayacağım. Yardımınıza ihtiyacım var

 3. EVLİYAA permalink
  02 Mart 2011 12:24

  bence çok kolay heme yaparsın power pointten yap oyle daha kolay olur 🙂

 4. songül permalink
  27 Mart 2011 10:49

  slm, bana evliya çelebiyle ilgili bir slayt lazım ama bir türlü bulamıyorum önerebileceğiniz bir internet adresi var mı?

 5. Emir permalink
  21 Nisan 2011 19:18

  25-26 nisan tarihlerinde Gazi Üniversite’si bünyesinde unesco, thbmer, bilkent ve turksih airlines’ın katkılarıyla düzenlenen Evliya Çelebinin Sözlü KaynaklarıKonulu Uluslararası Sempozyum düzenlenecektir.

  ayrıntılı bilgi için

  http://www.facebook.com/?ref=home#!/event.php?eid=201814266524806

  ziyaret edebilirsiniz. ilginize teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: